Oruç Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Sadece dini bir ibadet olmaktan öte aslında orucun birçok faydası var. Tarihsel toplumlarda orucun önemi ve bilimsel araştırmalara göre oruç faydaları, detaylarıyla bu yazımızda. Hadi başlayalım.

Oruç Nedir?

Oruç, dilimize Farsça “Rûze” kelimesinden geçmiştir. Arapça “bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini engellemek” anlamını karşılık gelir. İslamın 5 şartından biri olan “Oruç Tutmak” nefsimizi terbiye etmek için on iki ayın bir ayını kapsayan dini bir ibadet. Peki oruç tutmanın faydaları nelerdir? Geçmişten günümüze oruç tutan toplumlar ışığında ve yapılan bilimsel araştırmalara göre faydalarını açıklıyoruz.

Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç tutmanın genel faydalarına baktığımızda:

  • Mide ve sindirim sistemini rahatlatır,
  • Kan şekeri oranını dengeler ve buna bağlı olarak kronik şeker hastalığı hastalığına yakalanma oranını geciktirdiği söylenmektedir.
  • Dini bir ibadeti yerine getirmenin düşüncesi ile stres ve kötü düşüncelerden ruhu arındırır.
  • Olumlu düşünmeyi beraberinde getirir.
  • Sahur ve iftar sofraları ile daha fazla sosyalleşme imkanı yaratır.
  • Zayıflamaya destek olur.

Bunların yanı sıra oruç sadece Müslümanlara özgü bir ibadet değildir. Farklı toplumlarda da oruç tutmak son derece yaygındır. Her ne kadar uygulamaları, amaçları ve kuralları değişiklik gösterse de Yahudilikte ve Hristiyanlıkta da oruç tutulur. Hatta biraz daha geçmişe gittiğimizde orucun tıp alanında bir çeşit tedavi yöntemi (perhiz) olarak uygulandığı, ömrü uzatmak için bir yaşam stili olarak da benimsendiği görülür. Tıp, astronomi ve bilim yönünden çağına göre oldukça ileri bilgiye sahip olan Mısırlılar bunun en büyük örneği. Dini bayramlarının yanı sıra Mısırlılar, orucu geçmişte ömrü uzatmak için bir tedavi yöntemi olarak kullanan toplumlardan biriydi. Oruç tutmanın vücudu dinlendirdiğini ve ömrü uzattığına inanan Mısırlı doktorlar, hastalarına onları güçten düşürmeyecek ve günlük işlerini engellemeyecek şekilde; onlara belirli aralıklarda oruç perhizleri uygulatıyor, bu yöntemin yaşamı uzattığını düşünüyorlardı.

Oruç Faydaları Bilimsel Olarak Kanıtlandı

Sağda, 24 saat boyunca aç kalan farelerin bağırsak kök hücreleri, solda aç olmayan farelerin kök hücrelerinden çok daha önemli bağırsak organoitleri üretti.
Resim: Maria Mihaylova ve Chia-Wei Cheng

Oruç tutmanın bağırsak kök hücrelerine etkisi: MIT Koch Bütünleştirici Kanser Araştırmaları Enstitüsü (The Koch Institute for Integrative Cancer Research)  Biyoloji Kürsüsü – Asistan Profesör Ömer Yılmaz, “Oruç, kök hücrelerin rejeneratif kapasitesini arttırır.” isimli makalesinde, enstitüde yapılan araştırmanın sonuçlarını detaylı bir şekilde açıkladı. Buna göre bir gün (24 saat) oruç tutmak, kişide yaşla beraberinde gelen bağırsak kök hücrelerinde oluşan işlevsellik kaybının optimize edilmesini sağlıyor. Fareler üzerinde yapılan deneyde bir günlük oruç sonrasında bağırsak hücreleri karbonhidratları yakmayı bırakıyor ve yağları yakmaya başlıyor. Yağ asitlerinin yanmasıyla da hücrelerin işlevselliği artıyor. Kısacası bir günlüğüne bile olsa oruç tutmak, bağırsakların yenilenmesini sağlıyor. Bir kanser enstitüsü için bu oldukça önemli bir araştırma çünkü bu bulguların kemoterapi ve gastrointestinal enfeksiyonlardan kurtulan hastaların vücut direncini arttırmak için mükemmel bir bilgi olduğu düşünülüyor.

G0 Hücre Birimi’nden Prof. Mitsuhiro Yanagida ve Dr. Takayuki Teruya

Oruç tutmanın yaşlanmaya karşı etkisi: Bu seferki araştırmamız ta Japonya’dan geliyor. Okinawa Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Üniversitesi (Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University) G0 Hücre Birimi‘nden Prof. Mitsuhiro Yanagida ve Dr. Takayuki Teruya yakın zamanda Kyoto Üniversitesi ile oruç tutmanın insan metabolizması üzerindeki etkileri hakkında bir bildiri yayınladı. Çalışma, oruç tutmanın daha önce bilinmeyen sağlık yararları olduğunu ve açlıktan faydalanmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Orucun yaşlanmayı geciktirdiğine ve hatta kişiyi gençleştirdiğine, metabolizmayı hızlandırdığına, vücuttaki kas ve antioksidan aktivitesini korunmasını sağladığına dair pek çok bulguya dikkat çekiyorlar.

G0 Hücre Birimi ve Kyoto Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırma, vücudu “açlık moduna” sokan orucun yakıtın ikame edilmesine, antioksidasyona, artmış mitokondriyal aktivasyona ve değiştirilmiş sinyal iletime yol açtığına işaret ediyor.

Sevgili Eldori Blog okuyucuları, oruç faydaları üzerine oldukça bilgi verici bir yazı olması adına sizin için sağlam kaynaklara başvurarak bir yazının daha sonuna geldik. Umuyoruz ki sizin için de faydalı bir yazı olmuştur.

Eldori ailesi olarak sizlerin dünyasına gümüş takı modellerimiz ile girdik, blog yazılarımızla da sizlere farklı pencereler sunmaya gayret ediyoruz. Bizi sosyal medya mecralarımızdan takip etmeyi unutmayın. Sağlıcakla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir