Ramazan İçin Öneriler

Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır. Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Tabii öğünleri atlamamak ve aç kalmamak adına da doğru beslenmek özellikle bu dönemde çok önemli. Ramazan ayında doğru beslenme ile ilgili önerileri sizin için bu haftaki yazımızda hazırladık.

Orucunuzu çorba ile açın.

Uzun süre aç kalan midenin yeme isteğini yavaşlatma ve böylece aşırı yemeğe yüklenmenizi engellemek için sıcakve ya ılık içimi ile mideyi rahatlatacak çorbalar ile orucunuzu açın.

Su tüketimini ihmal etmeyin.

Gün içinde oruçluyken vücudunuzun susuz kalmasının en büyük tehlikesi vücudun yorgunluk hissetmesi ve bağışıklığının düşmesidir. bu yüzden iftardan sahura kadar vücudun ihtiyacı olan suyu tüketmeyi ihmal etmeyin.

Bol sebze tüketin.

Kan şekerinizi dengelemek ve hızla yükselen şekerin getirdiği yorgunluğu yaşamamak için bol bol mevsim sebzelerini tüketin. Özellikle nişasta içeren sebzelerin az tüketilmesi de kan şekerini dengelemenizde size yardımcı olur.

Porsiyon kontrolü yapın.

Tek seferde büyük porsiyonları tüketmek yerine iftardan sonra aralıklı ve küçük porsiyonlar şeklinde beslenmeniz hem kan şekerinizi dengelemenize hem de vücudunuza çok fazla yüklenmemenize yardımcı olur. Yemeklerinizi tüketirken de açlığın verdiği hisle hızlı tüketmemeye ve iyice çiğneyerek tüketmeye dikkat edin.

Sahuru atlamayın.

Gün içinde vücudunuzu yormamak, halsiz düşmemek için sahur öğününüzü sakın atlamayın. Ama sahurda da ağır yemekleri tercih etmek yerine süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi yiyeceklerden oluşan hafif bir kahvaltı yapabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edebilirsiniz. Oruç tutarken yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

Sütlü tatlıları tercih edin.

İftara doğru kan şekerinin düşmeye başlamasıyla birlikte gelen açlık hissi ve tatlı yeme arzusunun artması bilinen bir gerçek. Fakat hem kilo alımına dikkat etmek hem de karbonhidrat ile birlikte tatlı ile de vücudunuzun şeker oranını bozmamak için şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları ya da meyveleri tercih edin.

Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Oruçluyken gün içinde egzersiz yapıp vücudunuzu daha fazla yormak yerine iftardan 1-2 saat sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapmak vücudunuzun yediklerinizi sindiriminize ve aynı zamanda vücudunuzun gece dinlenmesine yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir