ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR? ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYININ YARARLARI NELERDİR? 

İçinde bulunduğumuz dönemde Covid-19 ile mücadele edebilmek ve bağışıklığımızı güçlendirebilmek için çeşit çeşit yöntemlere başvurmaya başladık. Vitamin destekleri, bitki çayları, sağlıklı beslenme, bunlardan bazıları. Son zamanlarda da özellikle internette zeytin yaprağı çayının faydaları çok konuşulmaya başlandı. Sizlere doğal bağışıklık güçlendirici olan “zeytin yaprağı çayından” bahsedeceğim. Doğanın mucizesi olan zeytinin ve zeytin yaprağının bakalım başka hangi faydaları varmış? 

MİTOLOJİDE ZEYTİN AĞACI

Zeytin, bilinen tarihi ile antik çağlara kadar dayanıp; türlü mitolojilerde, kutsal kitaplarda yer alan ve kadim olarak anlamlandırılır. Yunan mitolojisine göre zeytin ağacı bereket ve barışı temsil eden tanrıça Athena’nın armağanıdır. Athena, Zeus tarafından gerçekleştirilen bir yarışı kazanmanın sonucunda barışı temsilen rakiplerine zeytin dalı uzatır ve sonra bu dalı Atina’ya dikerek zeytin ağacını yetiştirir.


 “Herkese aidim ve kimseye ait değilim, siz gelmeden öncede buradaydım, siz gittikten sonrada burada olacağım.”

Homeros

Mısır mitolojisinde ise zeytin, tanrısal erdemlere eşlik ederdi. Firavun Tutankamon’un başındaki zeytin yapraklarıyla örülü taç, adaletin tacıydı. III. Ramses tarafından Güneş Tanrısı Râ’ya, aydınlanmanın simgesi olan zeytin dalları verilmiş ve bunu verirken de “Senin şehrin Heliopolis’i zeytin ağaçlarıyla süsledim. O zeytin ağaçları ki, meyvelerinden halis zeytinyağı elde edilir. Bu zeytinyağı, senin tapınağını aydınlatan kandilleri besleyen yağdır.” demiştir.

ZEYTİN YAPRAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

  • Hücrelerin yenilenmesini sağlar
  • Anti-bakteriyel olmasından dolayı vücuttaki bakterileri yok eder.
  • Kalp sağlığını olumlu etkiler.
  • Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Kan akışını arttırmaya destek olur.
  • Kas spazmlarını önleyerek kalp krizi riskini azaltır.
  • Kanser hücreleri ile savaşır.
  • Kandaki şeker miktarını dengeler, tansiyon düşürür.
  • Sindirim sorunundan kaynaklı ödemleri giderir.
  • Ödem giderici olduğu için zayıflamaya da yardımcı olur.

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR?

Çok basit bir yöntem ile zeytin yaprağı çayı yapabilirsiniz. Önemli olan demleyerek yapmak. Sakın soğuk suyun içine atıp fokurdatarak kaynatmayın! Aslında bu kural sadece zeytin yaprağı çayına özgü değil, bitkilerin ve çeşitli meyvelerin kaynamış suda demlenmesi besin değerleri acısından her zaman iyidir. 

Yapılması gerekenler; 1 tutam zeytin yaprağını (yaklaşık 5 tane) bir fincanda veya french presste bulunan kaynar suyun içerisine atın, 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Yalnız özellikle belirtmek isterim ki günde 1-2 bardaktan fazlasını asla tüketmeyin.

ZEYTİN YAPRAĞI KULLANIM ALANLARI

Son araştırmalara göre zeytin yaprağı vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan yara, mantar, uçuk ve sivrisinek ısırıklarına oldukça iyi gelmektedir. Yara mantar uçuk gibi benzeri hastalıklarda ise zeytin yaprağı yağı kullanılmaktadır. Bu yağı aktalardan temin edebilirsiniz. Zeytin yaprağı yağını düzenli olarak kullanımda yaralarınızın ağrısız ve hemen kapanmasına sebep olacaktır.

Kronik baş ağrısı migren ağrısı yaşayan kişilerde ise doğal ağrı kesicidir. Zeytin yaprağı yağını şakaklarınıza uyguladığınız zaman ağrılarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

ZEYTİN YAPRAĞI KULLANIMI HANGİ DURUMLARDA DİKKAT EDİLMELİ?

Öncelikle özellikle kalp ve tansiyon hastaları, düzenli ilaç kullananlar ve şeker hastaları başta olmak üzere kronik rahatsızlıkları bulunanların ve düzenli ilaç kullananların bu çayı kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerektiğini belirtmek istiyorum.

Hamileler dikkat!

Ayrıca burası oldukça çok önemli “hamile ve emziren anneler” bu çayı kullanmayınız. Doğal kas gevşetici özelliğinden dolayı hamile olan kadınlarda düşük riskine yol açmaktadır. Ayrıca emziren annelerde ise anne sütünden bebeğinize geçeceği için kullanımı önerilmemektedir.

Doğanın mucizesi olan zeytinin ayrıca yapraklarının da ne kadar faydalı olduğunu sizler için bilgiler derledim. Ayrıca araştırmalara göre zeytin ve incir kürleri ile zayıflamanın mümkün olduğunu, hem sağlıklı kilo verimi hem de vitamin değerlerini kaybetmeden bunun mümkün olduğunu açıklıyor. Sizlerde “doğal” kelimesini oldukça önemsiyor iseniz aktarlardan alabileceğiniz zeytin yaprakları ile şifaya kavuşabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir