NEDİR BU KRİPTO PARA?YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KRİPTO PARA REHBERİ

Kripto para son zamanlarda ülke ve dünya gündemini o kadar meşgul etmeye başladı ki, popülerliğinden dolayı herkes merak edip ne olduğunu sorgular oldu. Arama motorlarında devamlı; Kripto para nedir? Kripto para ne için kullanılır? Nasıl alınır, nasıl satılır? gibi sorular devamlı aranmakta ve araştırılmakta. Biz de bu haftaki blog yazımızda bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Kripto para nedir?

Kripto para, takas işlemlerinde, alışverişlerde kullanılmak üzere oluşturulmuş tamamen dijital bir varlık olup şifrelenmiş bir sanal para birimidir. Kimilerine göre ponzi (sisteme dahil edilen veya katılan katılımcıların kendi yatırımıyla veya sonraki katılımcılardan gelen yatırımlarla ödemenin yapılması) kimilerine göre de geleceğin para birimi. 

Günümüzde büyük şirketler, ülke bankaları-ekonomileri bu iş üzerinde ciddi durmakta ve de çalışmalar yapmaktadır. Bazı büyük firmalar yatırım dahi yapmakta. Örnek verecek olursam Bulgaristan hükümetinin elinde şu an 200.000 adet bitcoin stoğu olduğu dile getirilmekte. Peki nasıl sahip oldular? Yunanistan, Makedonya, Romanya ve Sırbistan’da ki suç girişimlerinden ele geçirilen (PRATAKA OPERASYONU) bitcoinlerin sahibi oldular. Tahminlere göre bu küçük sakin Balkan ülkesinin bitcoin rezervlerinde dünya ikincisi olduğu yönünde. 

bitcoin, kripto para ve dolar

Peki kripto para gerçek midir?

Aslında soruya şöyle bakmak lazım. Kullandığımız banka kartları ve de kredi kartlarında harcamış olduğumuz paralarda kısmen sanal para olarak kabul edilmektedir. Her gün fiziksel olarak bankadan para çıkmadan sanal olarak para harcıyoruz. Kredi kartı ile yapılan alışveriş vb gibi durumlarda sadece sistem üzerinde rakamsal değişiklikler olmaktadır. Kripto paralarda da aynı mantık söz konusu.  

Nasıl ortaya çıktı?

90’lı yıllar sonrası teknolojide ki büyük atılımlar sanal para oluşmasının belki de en büyük yapı taşlarında biri oldu. O kadar hızlı büyüyen bir teknoloji vardı ki, firmalar akla hayale sığmayacak teknolojik ürünleri dünya insanlarına sunmaktaydılar. Tuşlu telefonlardan, dokunmatik telefonlara, kablolu oyun konsollarından, bluetooth ile çalışan oyun konsollarına kadar yüzlerce teknolojik buluş global olarak tüm insanlığı etkilemişti. 

İlk kripto para olan BITCOIN  2009 yılı ilk çeyreğinde Satoshi Nakamoto adlı kişi veya grup tarafından ortaya çıkmıştı. Bu isim takma bir isim olduğu, bu kişi veya kişilerin halen kim olduğu hala bilinmemekte.

Japon dilinde “SATOSHI” hızlı düşünen zeki anlamına gelmekte. “NAKA” orta, ilişki anlamına gelirken “MOTO” kuruluş anlamına sahipti. Kimilerine göre bunun açılımı bambaşkaydı. Gerçi SATOSHI’nin Japon olduğuna dair bir kanıtta yok. Erkek mi kadın mı o da bilinmiyor. 

The New Yorker yazarı Joshua Davis’e göre Satoshi Dublin’s Trinity College kriptografi öğrencisi olan Michale Clear’di. Bu kanıya Nakamoto’nun online yazılarından yola çıkarak varmış.  Fast Company’den Adam Penenberg ise Satoshi’nin 3 kişilik bir ekip olduğunu iddia ediyordu. Eldeki tek veri-kanıt ise BITCOIN’in 18 Ağustos 2008 yılından Japon internet servisleri tarafından host edildiği yönündeydi. 

kripto para bitcoin ve zincir

Nasıl üretiliyor? Madencilik ne anlama gelmekte?

Kullanıcı temelli olup, üretim sınırı vardır.  Üretim işlemi madencilik yoluyla olmakta. Fiziksel değil tamamen matematiksel problemleri çözmeye dayalı işlemler yapılmakta. Kısacası çok iyi bir işlemci gücü ve internete sahipseniz sizde madenci olabilirsiniz.

Güvenli midir?

Her kripto para güvenli olduğu anlamına gelmez. Her sektörde olduğu gibi kripto para dünyasında da dolandırıcılar mevcuttur. Bilgi birikimine sahip olmayan insanlar çok çabuk piyasaya yabancı olduklarından dolayı paralarını kaybetmekteler. 7/24 işleme tabi olduğundan dolayı güvenli yatırım aracı olarak bakmamak gerekir. Zira piyasanın devamlı aktif olması yatırımlarınızın hızlı bir şekilde artmasına sebep olduğu gibi kaybetmeniz içinde önemli bir faktör. 

Yatırım yapmadan önce yatırım yapacağınız kripto paranın kim tarafından piyasaya sürüldüğünü, ne amaçla çıkarıldığını, hangi borsalarda işleme açık olduklarını, denetim sürecinin eksiksiz bir şekilde yerine getirilip getirilmediğini, hangi marka-firmalar ile anlaşmalı olduğunu ve yol haritalarını incelemeniz yatırımlarınız için önemlidir. 

Yatırım yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Yatırım tavsiyelerinden uzak durun.
  • Borsaların işlem hacimlerine ve de güvenlik sertifikalarına göz atın.
  • Güvenli bir mail adresi ve şifre oluşturun (harf-rakam-sembol kombinasyonlu şifreleri tercih edin). 
  • Internet ortamında adreslerinizi paylaşmayın. 
  • İki adımlı doğrulamayı aktif hale getirin.

Yasal mıdır? 

Ülkeden ülkeye değişmekte. Kimi ülkeler kullanımına ve ticaretine izin vermekteler. Bazı ülkeler tamamen kullanımını yasaklamış durumda. Türkiye’de herhangi bir kısıtlama şimdilik söz konusu değil. Bundan dolayı herhangi bir ceza durumu da yok. 

Kullanılan Terimler 

kripto borsa grafikleri inceleyen adam

Blockchain: Herhangi bir otoritenin onay veya kontrolüne gerek duymadan, merkezi olmayan dağınık bir ağ ortamında güvene dayalı işlemler ve veri paylaşımını mümkün kılan teknolojik bir protokol diyebiliriz. Veriler blok zincirine kaydedildikten sonra değiştirilmesi çok zordur. Her kullanıcı ağa bağlanabildiği gibi, işlem yapabilir, doğrulayabilir ya da yeni bloklar oluşturabilir. 

Block Reward: Yeni bir blok yaratmayı başaran ilk madenciye verilen ödül. 

Altcoin: Bitcoin’den sonra çıkan tüm kripto paralara verilen isim. 

Airdrop: Piyasaya yeni çıkan kripto projelerin ücretsiz olarak dağıtılması. 

Hodl: Portföyünüzde bulunan kripto paraları tut/sakla/satma anlamına denk gelmektedir. Fiyat düşse dahi satmadan beklemek, çıkacağını düşünerek elde tutulması durumudur. 

ATH: ALL TIME HIGH. Yani kripto para birim veya birimlerinin fiyat olarak en yüksek seviyesi anlamına gelmektedir. 

ATL: ALL TIME LOW. Kripto para birim veya birimlerinin fiyat olarak en dip-düşük seviyesi anlamına gelmektedir. 

Bagholder: Portföyünde yüklü miktarda kripto para tutan kişi veya kişilere verilen isim. 

Bear: Ayı piyasası. Piyasaların düşük seviyelerde seyrettiği, durgun anlara verilen isim. Uzun soluklu düşüş trendlerinin görüldüğü zaman dilimi. 

Bull: Boğa piyasası. Fiyatların yüksek seviyelerde seyretmesi. 

Burn: Herhangi bir coinin belirli bir miktarının dolaşımdan kaldırılması. 

Pump & Dump: Kendi aralarında anlaşan yatırımcıların fiyatları aşağı – yukarı yönlü manipüle etmeleri. 

Fomo: Fear of missing out. Herhangi bir kripto fiyatının yükselirken hissedilen kaçırma korkusu. 

Halving: Bitcoin’in her 210.000 blokta bir blok ödüllerinin yarıya düşürülmesi durumu. 

Volatil: Piyasanın aşırı dalgalanmaya müsait olması anlamına gelmektedir. 

Balina: Büyük portföylere sahip olan kişi veya kişilerin çıkarları doğrultusunda piyasaya yön vermeye çalışanlara verilen isim.

Unutmayın

“Kısa yoldan zengin olurum!” 

“Şimdi alıp seneye satarım.” 

“1 koyup 100 alırım.” diyorsanız ya da düşünüyorsanız çok büyük hata yapacağınızı unutmayın. Sisteme, terimlere, grafiklere vb. bu iş için lazım olacak donelere hakim olup yatırımınızı ona göre yönlendirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Hızla gelişen ve de ilerleyen teknolojiye ayak uydurmak için şans faktöründen ziyade konuya hakim fikirler ile daha çabuk adapte olabileceğinizi unutmayın. 

Kripto paralar daha yeni yeni gelişmekte olan teknoloji ürünüdür. Uzmanlara göre yakın gelecekte gerçek paraların yerini alacağı, almasa bile tahtını sallayacağı gerçeği aşikardır. Gün geçtikçe hayatımızı daha da kolaylaştıracak atılımları görürsek kripto paraların sosyal ve de gündelik hayatımıza entegre olması daha da hızlanacaktır.


ÖNEMLİ 

Bu yazıda yazılan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım tavsiyesi kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri vb. şirketler ile imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu yazıda yazılan yorum ve tavsiyeler, kişisel görüşlerimize dayanmaktadır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Devamını Oku

FAYDALI OLACAK WEB SİTELERİ

İnternet dünyasına her gün yeni siteler ekleniyor. Sınırların ortadan kalktığı bu dünyada bazen faydalı siteleri duymuyoruz, bilmiyoruz, öğrenemiyoruz.…
Devamını Oku